2012 yılı sonlarında Kaymakamlığımızın girişimleri sonucu restorasyon süreci başlatılan; 2013 yılında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince Röleve-Restorasyon projelerinin hazırlanmasına müteakip 04.01.2014 tarihinde uygulama işleri başlayan tarihi Kurtdere Caminin restorasyonu Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından tamamlanarak 12/06/2015 Cuma günü açılışı yapıldı.

Açılışta Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşad ERGİN, Saray Belediye Başkanı Nazmi ÇOBAN, Kaymakamımız Hüseyin ÖNER, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve İlimiz Valisi Enver SALİHOĞLU birer konuşma yaparak emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Kaymakamız Hüseyin ÖNER konuşmasında, Kültürel değerlerimizin, eserlerimizin en önemli örneklerinden olan camilerimizin dönemin mimari ve estetik özellikleriyle gelecek kuşaklara taşınmasını sağlayan restorasyon projeleriyle Saray kültürel değerlerini koruma ve yaşatma alanında önemli iki kazanım sağlanmış oldu. Kurtdere Cami ve Ayazpaşa Camilerimiz restore edildi. İnşallah diğer teklifini yaptığımız eserler de zaman içinde hayat bulacak. Bu güzel camimizin tamamlanan restorasyon çalışmaları sonucu avlusu, şadırvanı, kamelyaları ve çevre düzenlemesiyle aslına uygun olarak onarılarak ilçemize tekrar kazandırılmasında emeği geçen;'Büyükşehir İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşat ERGİN 'e Arşimet İnş. Turizm, Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti. Beyhan MUTLU 'ya Dönemin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mustafa YEL 'e Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir ALBAYRAK Bey'e ve Sayın Valilerimize çok teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ayrıca Ramazan ayının yine hepinize hayırlar getirmesini diliyorum'dedi.

Sn. Valimiz Salih ENVEROĞLU konuşmasında, "Bu güzel eserin yeniden hayat bulması nedeniyle bu güzel günde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Dedesi ve dedesinin babası bu camide ibadet edenlerin evlatları yine aynı camide ibadet edebilecek. Bu çok önemli eserin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum "dedi.

Kuran tilaveti ve İl Müftümüz Mahmut GÜRLEN tarafından okunan duaları müteakiben protokol ve vatandaşlarımız tarafından açılış kurdelesi kesildi.